Benes-dekrétumok

Hogyan lett a Todt paramilitáris katonájából menekült zsidó?


Idén május 7-én ünnepelte 94. születésnapját a Felvidékről családjával együtt elüldözött Pongrácz György. Interjú.

Nemzetpolitika a lezáratlan kérdések szorítójában


A második világháborút követően Beneš csehszlovák köztársasági elnök német- és magyarellenes etnikai tisztogatássorozatot kezdeményezett. Az úgynevezett beneši dekrétumok ellen a Németországban élő Hahn-Seidl Alida és a Budapesten élő Juhász Imre 2012-ben petíciót nyújtott be az Európai Parlament Petíciós Szakbizottságához.

Mellettük Krivánszky Miklós, a felvidéki MKDSZ alelnöke, a DALESZ vezetője 2002 óta szorgalmazza a csehországi kényszermunkára hurcolt magyarok kárpótlását. Rajtuk kívül a RETÖRKI, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet meghívta Csáky Pált, az MKP európai parlamenti képviselőjét, a Beneš-dekrétumokon kívül a felvidéki magyarságot sújtó, az 1945 utáni diszkriminatív rendelet történeti hátterét intenzíven kutató Fülöp Mihály diplomáciatörténész mellett az intézet budapesti, Andrássy úti előadótermébe Menyhárt Józsefet, a Magyar Közösség Pártjának az elnökét. Gecse Géza Nemzetpolitika - szorítóban. Aspektus - határok nélkül 2002-2017 c. könyvében a téma részletesen fel van dolgozva, ezért a kötet szerzője mellett a RETÖRKI főigazgatója, Bíró Zoltán Menyhárt Józsefet és Fülöp Mihályt is a pódiumra szólította 2018. március 7-én.

Progresszív tradicionalizmus


Költőként ismerik, és az írás a kenyere, de nem ebből él a többnyire Budapesten tartózkodó, egyébként Rozsnyón született Krausz Tivadar, akivel Gecse Géza készített interjút - a Felvidék.Ma számára.

Feliratkozás Benes-dekrétumok csatornájára