Szlovákia

Élete - rövid, életigazsága - örök


Az idén, 2020-ban is megemlékeztek Budapesten gr. Esterházy Jánosról, a felvidéki magyar mártír politikusról, akinek közben boldoggá avatási eljárása is elindult. Összefoglalónk a parlamenti megemlékezésen készült.

Nemzetpolitika a lezáratlan kérdések szorítójában


A második világháborút követően Beneš csehszlovák köztársasági elnök német- és magyarellenes etnikai tisztogatássorozatot kezdeményezett. Az úgynevezett beneši dekrétumok ellen a Németországban élő Hahn-Seidl Alida és a Budapesten élő Juhász Imre 2012-ben petíciót nyújtott be az Európai Parlament Petíciós Szakbizottságához.

Mellettük Krivánszky Miklós, a felvidéki MKDSZ alelnöke, a DALESZ vezetője 2002 óta szorgalmazza a csehországi kényszermunkára hurcolt magyarok kárpótlását. Rajtuk kívül a RETÖRKI, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet meghívta Csáky Pált, az MKP európai parlamenti képviselőjét, a Beneš-dekrétumokon kívül a felvidéki magyarságot sújtó, az 1945 utáni diszkriminatív rendelet történeti hátterét intenzíven kutató Fülöp Mihály diplomáciatörténész mellett az intézet budapesti, Andrássy úti előadótermébe Menyhárt Józsefet, a Magyar Közösség Pártjának az elnökét. Gecse Géza Nemzetpolitika - szorítóban. Aspektus - határok nélkül 2002-2017 c. könyvében a téma részletesen fel van dolgozva, ezért a kötet szerzője mellett a RETÖRKI főigazgatója, Bíró Zoltán Menyhárt Józsefet és Fülöp Mihályt is a pódiumra szólította 2018. március 7-én.

A magyar nyelvű oktatás Kárpátalján és Stockholm-szindróma a Felvidéken


Gulyás Gergely, Schöpflin György és Takaró Mihály egyaránt gratuláltak Gecse Gézának a 'Nemzetpolitika - szorítóban. Aspektus - határok nélkül 2002-2017' című kötet szerzőjének a kötethez 2017. szeptember 29-én, az ELTE BTK Szekfű Gyula Történeti Könyvtárában szervezett könyvbemutatón.
 

Emlékezni a múltra és számon kérni a jelent – hetven éve indult meg a magyarok kitelepítése a Felvidékről


Ötödik alkalommal volt mód megemlékezni a Felvidékről Magyarországra üldözött magyarok kálváriájáról 2017. április 12-én a Magyar Országgyűlésben. A megemlékezések során végre hivatkoztak Fábry Zoltánra, viszont még mindig bátortalanul - senki sem merte használni Fábry szófordulatait, hogy ekkor Csehszlovákiában - szovjet sugallatra - pánszláv fasizmus uralkodott el, viszont a beszédek jól rámutattak, hogy a szlovák politika ettől a gyalázattól mindmáig nem határolódott el!

Javult Szlovákia megítélése a magyarországiak szemében


A magyarországiak szomszédokról alkotott képe volt a témája a Charta XXI és a Nézőpont Intézet közös, február 6-i budapesti rendezvényének.

Hogyan válhatsz hollandiai magyarrá?


Urbán Ákos 1968 óta Hollandiában él és a Hollandiai Magyar Szövetség elnökeként az idei hollandiai 1956-os ünnepséget készíti elő. A Diaszpóra Tanács ülését követően készített vele interjút Gecse Géza.

Kassa – Prága – Budapest


1945-ben a Felvidéken a családjuk elsők között volt a kitelepítendők listáján, de mégsem zavarták el őket Kassáról. Reiter József, ma az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés Egészségügyi Intézet főigazgató helyettese, de annak ellenére, hogy Budapesten született, mégis Prágában végzett a Károly Egyetem Gyógyszerészeti Karán. Gecse Géza interjúja a Felvidék.Ma számára készült.
 

Összhangzatok –Tőzsér Árpád 80 éves


Nemcsak a Felvidéken, Magyarországon Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban is megünnepelték a Pozsonyban lakó Tőzsér Árpád költő 80.születésnapját. Az ünnepségen Gecse Géza is részt vett.

Schöpflin György: a politikai nyomásgyakorlás szerepe jelentős


Október 8-án az Európai Parlamentben a Híd-Most képviselője az autonómia erőszakos kikényszerítésének követelésével vádolta a Fidesz és a Jobbik képviselőit. Az egyik érintettet, a napokban könyvét Budapesten bemutató Schöpflin György politológust, EP-képviselőt a Politika, illúziók, téveszmék c. kötet szerzőjét a Magyarság Házában kérdezte Gecse Géza - a Felvidék.Ma kérésére.

Oldalak

Feliratkozás Szlovákia csatornájára