történelem

101 éves korában távozott Horthy kabinetirodájának legfiatalabb titkára!

hamlasz_5.jpg
Magyarországra a nyár végén költözött haza és immár itthon, 101 éves korában húnyt el Dr. Hámos Ottó, 1944-ben Horthy kormányzó kabinettirodájának legfiatalabb titkára. Birtokomban van egy vele készült interjú, amelyet rendezőként egy a Médiatanács által meghirdetett pályázat keretében Horthy Istvánné Edelsheim Gyulai Ilona életéről készíttettem el, viszont a producer: Füredi Vilmos ténykedésének eredményeként mindmáig nem sikerült közreadni. (Gecse Géza)

Fókuszban a szovjet munkatáborok világa


A szovjet hatóságoknál élő gyakorlat volt, hogy ha katonaviselt emberekből nem tudták feltölteni a transzportot, akkor azt a polgári lakosság köréből pótolták. Történelemtanárok és történészek vitatkoztak az Eötvös Collegiumban a történelemoktatás aktuális kérdéseiről és a szovjet munkatáborok világáról.

Sorsfordító volt-e 1916, avagy mikor kezdődött Trianon?


2016. május 23-i klip-indító Aspektus-rendezvényünk vendégei voltak középiskolás kollégáink, akik mondanivalóját Lados Balázs, Száray Miklós és Ősz Gábor foglalta össze, majd ezt követően Gerő András és Pollmann Ferenc beszélt arról, hogy mennyiben volt sorsfordító az 1916-os esztendő, illetve mennyiben tekinthető az Trianon előzményének, illetve mi lehet a magyarázata annak, hogy ma Ferenc Józsefről egyedül a keserűvíz van elnevezve?

Női sorsok az első világháborúban


(N)Ők is hősök! - címmel nyílt kiállítás a Balassi Intézetben 2015. december 9-én az első világháborúban szerepet vállaló nőkről rendeztek kiállítást. A nők szerepe a világtörténelemben igen rövid idő alatt, talán a legdrasztikusabb módon - ekkor változott meg drámaian. A kiállítást 2016 márciusáig lehet díjmentesen megtekinteni. A megnyitójára Gecse Géza is ellátogatott.

Nemzeti, imperialista és szuperhatalmi évszázad


Gecse Géza „A Birodalmi gondolat és gyakorlat a nagyhatalmak 19. és 20. századi politikájában. Az orosz, a szovjet-orosz és a posztszovjet-orosz állam” című PhD-értekezésének nyilvános védésére 2015. június 16-án az ELTE BTK D épületének alagsori tanácstermében került sor. Hevő Péter összefoglalója.

Törvényes megszállás 1944 – 1947


2013-ban határozta el a Magyar Nemzeti Levéltár vezetősége, hogy a szovjet csapatok 1944 utáni itt-tartózkodásáról dokumentum-kötetet ad közre. A könyvet 2015 áprilisában be is mutatták Budapesten, ahol L.Balogh Béni szerkesztőn kívül az intézmény vezetőjét is kérdezte Gecse Géza.

Középkori magyar várpark Dinnyésen


Feledésre ítélt középkori várak kicsinyített másából ad válogatást a Dinnyésen megnyílt várpark. Gecse Géza összefoglalója.

Oldalak

Feliratkozás történelem csatornájára