Finnugor

Történetírás és genetika

tig_7464_kseg.jpg
Bizonyára mindenkinek feltűnt, aki nyelvészekkel beszél a nyelvrokonság kérdéseiről, hogy ők többnyire erőteljesen hangsúlyozzák: a nyelvi- és a biológiai rokonság két különböző dolog, egyiknek sincs köze a másikhoz. Ez most mégis úgy tűnik, hogy változni fog – kezdte az Aspektus témafelelőse mondandóját 2021. október 21-én a Nemzetek Háza Bajza utcai épületében. A magyar múlt ugor örökségét is feldolgozó, 80. születésnapján Jankovics Marcellre is emlékező találkozón Gecse Géza hangsúlyozta, hogy Németh Endre matematikus tíz évvel ezelőtt paleogenetikus és őstörténész kollégáival olyan munkába fogott, amelynek főbb eredményei két éve értek be. A kutatók megállapításai szerint az eurázsiai térségben három olyan, egymástól több ezer kilométer távolságra elhelyezkedő régió található, ahol a férfi genetikai vonalak, idegen szóval a genomok között hasonlóság van: az egyik ilyen hely a Kárpát-medence, a másik a Volga‒Káma-vidék az egykori Magna Hungáriával, ahol ma a volgai tatárok és a baskírok élnek, valamint Nyugat-Szibéria, az Ob és Irtis folyók vidéke, a hantik és manysik földje. Utóbbi terület a magyarhoz legközelebb álló két finnugor nép szülőföldjének tekinthető, ahol már csak valamivel kevesebb, mint tízezernyi manysi vagy vogul, és legfeljebb húsz-harmincezernyi hanti vagy osztják él egy Franciaország nagyságú területen.

Összefoglaló oldal a tartui finnugor világkongresszusról

d5695_mesem.jpg
A 2021 júniusában az észtországi Tartuban szervezett finnugor világtalálkozóról 2021 augusztusában tudtuk közreadni az összefoglalóinkat! Egybegyűjtöttem hol és mi jelent meg!

Nano elment!

Nanovfszky György

Augusztus 10-én elhunyt Nanovfszky György, akit leginkább diplomataként tart számon a magyar közgondolkodás. Ő volt a rendszerváltás utáni első magyar moszkvai nagykövet. Alapítója a Finnugor Világkongresszusnak és sokáig elnöke volt a Magyarországi Eszperantó Szövetségnek. 
Temetése 2021. augusztus 27-én délelőtt 10 órakor lesz a Fiúmei úti Sírkertben.

Képek a Tartuban rendezett VIII. Nemzetközi Finnugor Világkongresszusról

d1182_ket_euros.jpg

A VIII. Nemzetközi Finnugor Világkongresszust 2021. június 14-e és 18-a között rendezték meg - ez alkalommal Tartuban, Észtország második legnagyobb, azon kívül pedig egyetemi városában. Összeállításom első részében a környezetet és néhány programot mutatok be - de hamarosan fogok közreadni tartalmi ismertetőt is.
 

Egy hét hungarológia Badacsonytomajban – uráli népek egyetemistáinak


Pusztay János nyelvészprofesszor Badacstomajban egyhetes hungarológiai tábort szervez mari, komi, udmurt, mordvin és karél egyetemistáknak és doktoranduszoknak, ahol a történészek számára rendelkezésre álló magyar, európai lehetőségekről, valamint a magyar történelemről tartott előadást és műhelyfoglalkozást Gecse Géza, mint meghívott előadó.

Nemzeti identitás a globalizáció szorításában


Június 15-e és 17-e között tartották meg a finnországi Lahtiban a Finnugor Népek VII. Világkongresszusát, amelyen Gecse Géza szekció-koordinátorként vett részt, de összefoglalót is készített a rendezvényről.

Veszprém és Iszkaszentgyörgy közösen lesz finnugor kulturális főváros


2016-ban két magyarországi település közösen lesz finnugor kulturális főváros - született meg a döntés az észtországi Tartuban. Tóth Szilárd összefoglalója.

Lesz-e feltámadás? Kultúra és üzletpolitika - az oroszoknál

Miért fontos számunkra az orosz nyelv, az orosz kultúra? Mi haszna származhat belőle más nemzeteknek? Többek között erről is szó volt az Aspektus 2014.január 4-i rendezvényén, ahol az orosz nemzetközi jelentőségéről Majoros István, az uráli kulturákban betöltött szerepéről Rubovszky Éva, az új orosz irodalom helyéről pedig V.Gilbert Edit számolt be. Rajtuk kívül vendégünk volt a BookStation Könyvesbolttal közösen szervezett rendezvényen Oleg Jerofejev, az író Viktor Jerofejev fia, aki a Zebra Je kiadó képviseletében néhány hete Moszkvában megjelent könyveket is hozott magával.

Tartu, Trianon és a nagyorosz gondolat


Összefoglaló a Bizánctól Bizáncig magyar és észt változatának összehasonlításáról az ELTE BTK Új- és Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszékén 2013.május 8-án

Oldalak

Feliratkozás Finnugor csatornájára